Testy kwalifikacyjne we współczesnym świecie przeprowadzane są w wielu instytucjach. Przechodzą je przed każdą rundą rozgrywek sędziowie piłkarscy. Muszą oni zaliczyć sprawdzian kondycyjny, na który składa się bieg w określonym tempie i w określonym czasie. Ponadto sędziowskie testy kwalifikacyjne sprawdzają znajomość przepisów, umiejętność rozstrzygania trudnych sytuacji, zdolność reakcji w krótkim czasie.
Podobne testy kwalifikacyjne odbywają się w policji i w wojsku. Słabsi funkcjonariusze nie mogą awansować, jeżeli nie przebrną przez sprawdzian wiedzy, umiejętności, sprawności.
Testy rekrutacyjne znane są głównie ze studiów w starym systemie. Absolwenci szkół średnich z maturą w ręku mogli starać się o przyjęcie na uczelnię. W zależności od szkoły wyższej (każda cieszy się autonomią i ustala zasady oraz testy rekrutacyjne we własnym zakresie) rekrutacja polegała na konkursie świadectw (kto miał odpowiednią średnią na świadectwie dojrzałości, dostawał się na studia), konkursie umiejętności (szkoły sportowe i artystyczne) oraz sprawdzianie wiedzy (testy pisemne i rozmowa kwalifikacyjna).
Testy rekrutacyjne przeprowadzane są także przez pracodawców. Przechodzą oni szkolenia z rekrutacji, żeby lepiej dobierać nowych pracowników. Ci ostatni z kolei starają się wypaść podczas rekrutacji jak najlepiej. Starannie przygotowują dokumenty (wcześniej czytają wzory listów motywacyjnych).
Najlepsi kandydaci na kierowców w firmie transportowej przechodzą jeszcze badania psychologiczne kierowców.