Pisząc prace licencjackie, często cytujemy różne źródła po to, by podeprzeć swoją wypowiedź. Staje się ona wtedy bardziej merytoryczna, a przede wszystkim treściwa. Musimy jednak wiedzieć, że cytowanie w pracach licencjackich odbywać się może na kilka sposobów i na kilku poziomach. I tylko prace licencjackie, które umiejętnie wykorzystują cały potencjał cytowania są oceniane w pełni pozytywnie.
Cytować możemy na trzy sposoby. Pierwszym jest bezpośrednie przytoczenie fragmentu danego tekstu w formie typowego cytatu. Umieszczany jest on oczywiście w cudzysłowie i opatrzony przypisem. Stosować go warto, gdy chcemy oddać całokształt myśli autora.
Drugą formą cytowania - o wiele lepiej odbieraną - jest parafrazowanie, a wiec przetworzenie słów z danego opracowania naukowego na swoje. Pisząc w ten sposób, dajemy świadectwo, że rozumiemy opracowanie pomagające nam w napisaniu pracy licencjackiej. Taką parafrazę również należy opatrzyć przypisem.
Trzecią formą jest kompilowanie treści pochodzących od różnych autorów w kilku zdaniach pracy. Może się to zdarzyć na przykład, gdy przytaczamy stanowiska kilku autorów w danej sprawie w ogólny sposób.
Niezależnie od tego, jak cytujemy, musimy zawsze pamiętać o zgodności z prawem cytatu. Nieumiejętne cytowanie bowiem, może się skończyć oskarżeniem o plagiat.